Polski Ład jest teraz punktem nr 1 wszystkich analiz. Jednym z szeroko komentowanych obszarów jest zmiana przepisów w zakresie leasingu.
Wyjaśniamy, na czym polega nowelizacja, co się zmieni, ale też, jakie możliwości nadal pozostaną.
Śpieszyć się z wykupem, czy nie? To zależy …
Los leasingowanych pojazdów w momencie ich wykupu może być różny, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy.
Na chwilę obecną tj. w 2021 r.:
1) pojazd może być wykupiony do majątku firmy (na fakturę wystawioną na dane firmy) i nadal po wykupie użytkowany w działalności,
2) pojazd może być wykupiony do majątku prywatnego (na fakturę wystawioną na imię i nazwisko przedsiębiorcy) i użytkowany na cele prywatne. W tej opcji, pojazd może być także wykupiony na fakturę wystawioną na dane firmy, ale nie wprowadzoną do ewidencji księgowej firmy.
W pierwszym z przedstawionych przypadków można powiedzieć, że Polski Ład nie zmienia nic. Skutki prawne sprzedaży samochodu będącego środkiem trwałym przed 2022 r. i w 2022 r. będą takie same.
Zmiana dotyczy przypadku przedstawionego w punkcie drugim.
Stan prawny 2021 r. | Stan prawny 2022 r. |
Przedsiębiorca wykupuje samochód do majątku prywatnego.Nie wprowadza pojazdu do ewidencji firmy. Po pół roku użytkowana na cele prywatne pojazd może sprzedać na podstawie umowy kupna sprzedaży bez opodatkowania podatkiem dochodowy. | Przedsiębiorca wykupuje samochód do majątku prywatnego.Nie wprowadza pojazdu do ewidencji firmy. Dopiero po 6 latach użytkowania na cele prywatne pojazd może zostać sprzedany na podstawie umowy kupna sprzedaży bez opodatkowania podatkiem dochodowym. |
Zmiana przepisów ma miejsce zatem w obszarze wykupu pojazdu na cele prywatne i jego zbyciu poza opodatkowaniem. Aktualnie jest to możliwe już po 6 miesiącach. Po zmianie stanu prawnego okres ten będzie wynosił 6 lat.
Zmiana obejmie, zarówno umowy leasingu zawarte już w nowym stanie prawnym (w 2022 r.), jak i umowy zawarte w 2021 r. i latach poprzednich, jeżeli tylko wykup z leasingu będzie miał miejsce po 1 stycznia 2022 r. To, czy umowa jest zawarta/zostanie zawarta w 2021 r. jest bez znaczenia, podpisanie umowy do końca bieżącego roku nie niesie żadnych korzyści podatkowych. Istotny jest termin wykupu pojazdu z leasingu, a więc termin zakończenia umowy.
Czy jest furtka?
W prawie podatkowym jedną z kluczowych kwestii jest literalne brzmienie przepisów. Literalnie przepis mówi o opodatkowaniu w przypadku odpłatnego zbycia, czyli sprzedaży.
Rozwiązaniem pozostaje darowizna. Mowa tu o darowiźnie wykupionego pojazdu dla najbliższego członka rodziny z tzw. grupy zerowej, bo darowizna w tej grupie jest nieopodatkowana podatkiem od spadków i darowizn. Obdarowany członek rodziny będzie mógł zbyć pojazd nadal po upływie 6 miesięcy. Wskazany okres 6 miesięcy należy liczyć od ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu wykupu, np. jeżeli darowizna będzie miała miejsce 16 stycznia, to sprzedaż nie będzie objęta opodatkowaniem, jeżeli będzie miała miejsce od 1 sierpnia.
Zerowa grupa podatkowa Do zerowej grupy zalicza się: dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierba, pasierbicę, rodzeństwo, ojczyma i macochę. W zerowej grupie znajduje się też współmałżonek, jednak darowizna w tym przypadku będzie tylko możliwa, jeżeli małżonkowie mają spisaną intercyzę. Obdarowany musi pamiętać o konieczności złożenia druku SD-Z2, aby darowizna nie była opodatkowana. |
Opisane rozwiązanie jest możliwe do zastosowania przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe pozarolnicze działalności gospodarcze oraz działalności w formie spółek cywilnych.
Innym rozwiązaniem, jest skrócenie umowy leasingu i wykup auta w 2021 r. Podejmując jednak taką decyzję warto sprawdzić, na ile jest to działanie uzasadnione ekonomicznie, tj. na ile tańszy w tym przypadku będzie finalnie koszt leasingu w stosunku do potencjalnego obciążenia podatkowego.
Podstawa prawna:
- art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
Stan prawny aktualny na dzień 7.12.2021 r.