Gwarantowana cena za prąd dla przedsiębiorców – oświadczenie do 30 listopada
Przedsiębiorcy zapłacą niższą gwarantowaną cenę za prąd – nie więcej niż 79 groszy za 1 kWh – ale tylko, jeśli dopilnują formalności. Stosowne oświadczenie należy złożyć do przedsiębiorstwa energetycznego do 30 listopada.
Oświadczenia udostępnione są na stronach dostawców energii odpowiednio pod adresami:
- PGE: https://www.gkpge.pl/dla-firm/maksymalna-cena-pradu
- Tauron: https://www.tauron.pl/dla-firm/ceny-maksymalne
- Enea: https://www.enea.pl/maksymalne-ceny-energii
- Energa: https://www.energa.pl/biznes/obsluga.html
- E.ON: https://eon.pl/zamrozenie-cen
Przesyłam Państwu wzór formularza także w załączeniu. Druk jest uniwersalny; taki sam dla każdego dostawcy energii. Wzór oświadczenia określił minister klimatu i środowiska w rozporządzeniu z 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego (w załączeniu)
Ważna wskazówka
Zachęcamy do odwiedzin strony www Państwa dostawcy energii, gdyż jest tam przedstawione wiele szczegółowych i pomocnych informacji. Warto je przeanalizować przed wypełnieniem i złożeniem formularza.
Kto objęty jest gwarancją ceny?
Z ceny maksymalnej mogą skorzystać tzw. odbiorcy uprawnieni – mikro, mali albo średni przedsiębiorcy w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1–3 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby prowadzonej działalności.
Druk składają, zatem tak jednoosobowi przedsiębiorcy, jak i firmy zatrudniające do 250 osób.
Ważne: Oświadczenie składają podmioty, które mają podpisane umowy na dostawę energii, jako przedsiębiorcy i którzy posiadają firmowy punkt poboru energii (PPE), czyli licznik przypisany do firmy zgodnie z zawartą umową. Oświadczenia nie składają właściciele jednoosobowych firm z CEIDG, które prowadzą działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu lub domu i umowy na dostawę energii mają podpisane jako osoby fizyczne albo są najemcą biura, a licznik należy do właściciela biura.
Warto wiedzieć: Podmiotami uprawnionymi są także inne podmioty, których szczegółowa lista znajduje się w ustawie. Dostawcy energii na stronach www umieścili szczegółowy wykaz podmiotów uprawnionych, który jest pomocny w weryfikacji, czy danemu podmiotowi przysługuje gwarancja ceny. Warto zapoznać się z tym wykazem. Znajdziemy w nim m.in.:
- podmioty systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r.
– Prawo oświatowe (np. przedszkola niepubliczne) w zakresie, w jakim
zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności,- podmioty prowadzące żłobki lub kluby dziecięce a także dziennych opiekunów, o
których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku
do lat 3 w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności,- czy działy specjalne produkcji rolnej.
Jak wypełnić oświadczenie?
Oświadczenie powinno zawierać:
- dane przedsiębiorcy: nazwę, adres, NIP oraz dane do kontaktu,
- numer punktu poboru energii (PPE) – należy tego numeru poszukać w treści faktury lub umowy; PPE składa się z 18 cyfr,
- wskazanie kategorii odbiorcy np. mikroprzedsiębiorcy wpisują w kolumnie 2 cyfrę 1
- datę zawarcia umowy z zakładem,
- szacunkową wielkość zużycia energii elektrycznej w okresie od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r.
- szacunkową część energii elektrycznej, która zostanie zużyta na cele lub potrzeby objęte ustawą i na cele i potrzeby nie objęte ustawą np. w przypadku przedsiębiorców w kolumnie 5 należy wskazać 100 proc., jeżeli energia elektryczna w 100 proc. zostanie wykorzystane na cele prowadzonej podstawowej działalności.
Druk zawiera także oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie przedsiębiorcy za odbiorcę uprawnionego oraz klauzulę, która zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 par. 6 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.”
Jeśli oświadczenie składa osoba, która nie jest umocowana w KRS lub CEIDG do reprezentowania odbiorcy uprawnionego, należy dołączyć stosowny dokument np. powołanie do pełnienia funkcji dyrektora przedszkola.
Od kiedy cena będzie niższa?
Maksymalna cena prądu wyniesie 785 zł/MWh i będzie obowiązywała od 1 grudnia 2022 r. pod warunkiem złożenia oświadczenia u dostawcy do 30 listopada br. W przypadku złożenia oświadczenia po tym terminie, cena maksymalna zastosowana zostanie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie. Cena gwarantowana 785 zł/MWh nie zawiera podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
W jakiej formie złożyć oświadczenie?
Oświadczenie można złożyć w formie:
- papierowej, opatrzonej własnoręcznym podpisem, składanej osobiście w biurze obsługi klienta albo w formie przesyłki w polskiej placówce pocztowej,
- elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. Podpis zaufany można złożyć z wykorzystaniem strony https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany)
Podstawa prawna:
Niniejsza informacja nie stanowi czynności doradztwa podatkowego o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz.2117) i nie może stanowić podstawy do udzielania jakichkolwiek rekomendacji.