Kasowy PIT, czyli nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców.
Kasowy PIT to rozwiązanie, o którym głośno było już od jakiegoś czasu. Niedawno został przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie m. in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada wprowadzenie nowego rozwiązania już od 1 stycznia 2025 r. – na zasadzie dobrowolności. Nowa metoda rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych będzie adresowana przede wszystkim do najmniejszych przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają określonych w ustawie kwot. Na czym będzie polegać PIT kasowy i jakie są jego główne założenia?
PIT kasowy – dla kogo?
Zgodnie z projektowanymi przepisami, z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać podatnicy prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, jeżeli:
- przychody z tej działalności w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 250 000 euro (w przypadku przedsiębiorstwa w spadku uwzględnia się przychody z działalności prowadzonej przez zmarłego przedsiębiorcę),
- w związku z prowadzoną działalnością nie prowadzą ksiąg rachunkowych (obowiązkowo ani dobrowolnie),
- złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze kasowej metody rozliczania przychodów w terminie:
- do 20 lutego roku podatkowego,
- w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- do końca roku podatkowego – jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego,
- rozliczają podatek dochodowy według skali podatkowej, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub stawką 5 proc. w ramach ulgi IP Box.
Ważne: Samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej nie oznacza, że podatnik nie może zatrudniać pracowników. Oznacza jedynie, że prawa do PIT kasowego nie będą mieli podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie np. spółki jawnej czy cywilnej.
Najważniejsze założenia
Poniżej prezentujemy najważniejsze założenia nowego rozwiązania.
- Dniem uzyskania przychodu w przypadku korzystania z kasowego PIT będzie dzień uregulowania należności, jednak nie później niż dzień upływu 2 lat od dnia wystawienia faktury albo dzień likwidacji działalności gospodarczej.
Oznacza to, że podatnik – nawet jeśli w ciągu 2 lat nie uzyska zapłaty za towar lub usługę – będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej z dniem, w którym upływają 2 lata od wystawienia faktury.
- Przychód powstaje również w momencie uregulowania części należności – oznacza to, że podatnik będzie rozpoznawał przychód od otrzymanych zaliczek, częściowych wpłat czy zadatków.
- Metoda kasowa nie będzie miała zastosowania do przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji.
- Podatnik będzie mógł stosować PIT kasowy jedynie do przychodów wynikających z transakcji z przedsiębiorcami – nie będzie możliwości stosowania w transakcjach z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej.
- Wybór metody kasowego rozliczania podatku dochodowego będzie obowiązywał podatnika przez cały rok podatkowy. Rezygnacja z tej metody będzie mogła nastąpić dopiero w kolejnym roku, po złożeniu stosownego oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z kasowego PIT.
- W przypadku faktur i należności na przełomie dwóch różnych lat pod kątem rozliczeń podatkowych (kasowo i memoriałowo):
- jeśli faktura została wystawiona w roku podatkowym, w którym podatnik stosował metodę kasową, a uregulowanie należności nastąpiło w roku, w którym tej metody nie stosuje – datę przychodu ustala się zgodnie z zasadami stosowanymi w roku podatkowym, w którym stosowana była metoda kasowa rozliczania przychodów,
- jeśli faktura została wystawiona w roku podatkowym, w którym podatnik nie stosował metody kasowej rozliczania przychodów, a uregulowanie należności nastąpiło w roku, w którym stosował kasowy PIT, do ustalenia daty przychodu przyjmuje się zasady ustalania stosowane w roku, w którym faktura została wystawiona.
- Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku stosowania kasowego PIT będą potrącane w roku, w którym została uregulowana należność, nie wcześniej jednak niż w dacie poniesienia kosztu, którą jest np. data wystawienia faktury. Koszty będą potrącane w takiej wysokości, w jakiej została uregulowana należność.
Wyjątek: Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będą zaliczane do kosztów na zasadach ogólnych (obowiązujących dotychczas). Oznacza to, że będą mogły być zaliczone do kosztów, nawet jeśli podatnik nie zapłacił za środek trwały lub wartość niematerialną i prawną.
Istotne jest, że zmiany są jeszcze w fazie projektowej.
Podstawa prawna:
- art. 1 pkt 2 projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw
———————————————————————————-
Biuro Rachunkowe Noblesse Poznań, Warszawa zachęca do lektury blogów o tematyce: Księgowość, Finanse, Rachunkowość, Praca Księgowy, Praca Księgowa, Audyt, Kadry i Płace.